Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pondělí 20.1.
Ilona
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
  Film
 > Film
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Cim zije filmova Anglie
Autor: Oplatka (Občasný) - publikováno 25.5.2005 (13:00:29)

   Chcete-li v Londyne zajit do kina, mejte na pameti tri veci: a.pripravte si vetsi obnos penez, b.pokud vam vadi lide chroustajici pri filmu prazenou kukurici, obrnte se trpelivosti, bez toho to tady nejde, c.chcete-li jit na nejaky konkretni film, ucinte to pokud mozno ihned, za chvili uz treba nebudete mit moznost.

 

Londyn v zajeti multikin

   Londyn ovladaji temer zcela multikina velkych spolecnosti, jako jsou Odeon, UGC nebo UCI. Mensi, klasicka ("nepopcornova") kina se zde temer nevyskytuji. K vyjimkam patri National Film Theatre na brehu Temze v samem centru, ktere hraje zpravidla starsi filmy (napriklad kovbojky padesatych let ci filmy s Jamesem Deanem) nebo Riverside Studios, rovnez na brehu Temze, ale trochu dal od centra, ve ctvrti Hammersmith. Zde hraji predevsim starsi filmy cizi provenience, zpravidla tematicky sdruzene. V listopadu tu meli napriklad Tyden ceskych komedii - dovedete si predstavit moje prekvapeni, kdyz moje oci pri prochazce necekane padly na plakat Nudy v Brne, vyvedeny v cestine.

  Ceny se v centru pohybuji kolem deseti liber (jedna libra je momentalne 42 korun), v okrajovych ctvrtich to neni o moc lepsi, kolem sedmi. Na moje prazske uvazovani, kdy jdu radsi do mensiho kina za stovku, nez do multikina za sto padesat, tu musim zapomenout.

 

Kratky zivot filmu 

  Jeste mnohem vice nez v Cechach je v Londyne videt kratka trvanlivost filmu. I snimky, nasazene s velikou reklamou do vsech kin, mizi po par tydnech pod naporem novinek, a propasnete-li je, mate uz tezko sanci je na platne shlednout. I o tak vyborne recenzovanych filmech, jakymi byli pred nedavnem napriklad Ray nebo The Aviator, se uz najednou vubec nemluvi.

  Film pak prozije sve kratkodobe znovuzrozeni pri vydani na DVD, kdy reklamy na nej jeste jednou zaplavi metra a autobusy. Stava se to zhruba po pul roce, takze prave nyni mam moznost sledovat, jak se do kursu opet dostavaji snimky, ktere tu frcely v dobe meho prijezdu. 

  

Souboje vesmirne, stredoveke i slovni

    Nejvetsi soucasnou londynskou senzaci jsou v teto chvili samozrejme posledni Star Wars, ktere provazelo bombasticke uvedeni na Leister Square (miste vsech slavnych premier), doprovazena mnoztsvim lidi v odevu robotu. Vetsina recenzi (krome tech, jez jsou zrejme dilem zarytych fanousku) ovsem snimek povazuje za selhani. Domnivaji se, ze ona tolik ocekavana promena Anakina Skywalkera v temneho Darth Wadera neni predvedena presvedcivym zpusobem.

  Vynikajici recenze naopak provazeji snimek The Jacket (Sveraci kazajka), v nemz Adrien Brody predstavuje veterana z valky v Zalivu, bojujiciho s halucinacemi v ustavu pro dusevne chore. Ve svych predstavach se stridave vraci do minulosti a nahlizi do budoucnosti, aniz by bylo casove umisteni techto situaci filmem dovysvetleno. Clanky chvali vykon Brodyho a ocenuji komplikovanou strukturu, ktera muze byt na druhe strane pro nektere divaky prilis neprehledna, zpravidla ovsem nejsou spokojeny s prilis jednoznacnym vyustenim filmu.

  Dalsim snimkem, ktery navzdory bombasticke reklame zustal za ocekavanim, pokud jde o filmove recenzenty i divacky uspech, je Kingdom of Heaven (Kralovstvi nebeske) Ridleyho Scotta. Hodnotici vytykaji historicke epopeji o rytiri, ktery s krizackou vypravou putuje do Jeruzalema, zejmena chybne obsazeni titulni role Orlandem Bloomem, ktery podle nich nema dostatecne charisma ani herecke schopnosti. 

  Rozsahla reklama provazela take zfilmovani romanu Douglase Adamse The Hitchiker's Guide to the Galaxy (Stoparuv pruvodce po galaxii), coz je vzhledem k britskemu osazenstvu snimku pochopitelne. Recenze ovsem odhaluji zklamani nad tim, ze film se ani zdaleka nepriblizil duchu knihy a rada "hlasek" tu vyzniva prazdne.

  Pak tu mame comeback Jane Fondove po patnacti letech ve snimku Monster-in-Law (docela by mne zajimalo, jaky bude cesky titul - Tchyne prisera ci Strasliva tchyne?). Fondova tu predstavuje postarsi matku, snazici se vsemi silami zabranit tomu, aby se jeji syn ozenil s krasavici v podani Jennifer Lopezove. Recenze zpravidla ocenuji vykon Fondove, ale domnivaji se, ze si ke svemu navratu na platno mohla vybrat duchaplnejsi scenar.

  Velka ocekavani vkladali Britove do filmove adaptace Wildeova Vejire Lady Windermerove, ktery prichazi do kin pod nazvem A good woman (Dobra zena). Dej hry je presazen do 30.let 20.stoleti, pricemz hlavni roli ztvarnila Scarlett Johanssonova. Reakce na konecny snimek jsou vsak dosti rozpacite, recenze se pozastavuji nad tim, ze Wildeuv humor na platne nejiskri, a nad udajne prkennym projevem Johanssonove.

Sen dvanactilete o diteti

  Pokud jde o nezavisle filmy, znacnou pozornost si vyslouzil snimek Todda Solondze Palindromes. Protoze predchozi snimky tohoto udajne skandalniho rezisera se v Cechach nevysilaly, coz zrejme postihne i tento, jde rozhodne o jeden z filmu, jejichz navstevu planuji. Dostatecne kontroverzni je uz samotne tema filmu - hlavni hrdinkou je dvanactileta divka, ktera se nedostatek lasky v rodine rozhodne vyresit po svem - porodit za kazdou cenu dite, aby mela mit koho rada. Nedosti na tom: hlavni roli tu ztvarnuje stridave osm ruznych protagonistu, krome divek v danem veku i chlapec, tlusta cernoska a ctyricatnice. Reziser tim vyjadruje sve presvedceni, ze kazdy pribeh (podobne jako v poezii zminovany palindrom) lze cist stejne od zacatku i od konce, bez ohledu na to, kdo jak vypada. Recenze ocenuji napad, podotykaji vsak, ze obsazeni starsich herecek dava divakovi zapomenout, ze vlastne sleduji pribeh dvanactilete. 

 

Ozvuky z ciziny

  Pomerne velka pozornost je v Britanii venovana  snimkum, prichejici z neanglicky mluvicich zemi - znacny uspech tu zaznameny napriklad nemecke filmy - hitlerovsky pribeh Downfall (Pad treti rise), uvadeny uz i v Cechach, a Edukators, pribeh skupiny mladych lidi, bojujicich proti konformite svych otcu. Vynikajici recenze provazeji take thajsky snimek s novym kung-fu hrdinou Tonym Jaa Ong-Bank: The Thai Warrior (O.B.: Thajsky valecnik), znamy tim, ze pri soubojich zde nebylo pouzito zadnych digitalnich triku. Je ovsem skutecnosti, ze film se dostava do Britanie az dva roky po svem vzniku.

 

Pocitejte sprosta slova 

   Jeste jedna zajimavost stoji v souvislosti s britskym filmem za zminku: vzdy korektni Anglicani si davaji hodne zalezet na upozornovani na kazdy rusivy element snimku. Ve vetsine novinovych programu tak ctete: "film obsahuje mirne nasili", "sexualni narazky" ci napriklad "jedno pouziti vulgarniho jazyka." Muzete si to pak prepocitat, jestli se hodnotici nemylili...

 

 

 



Poznámky k tomuto příspěvku
čtenář Boris Klepal - 17.8.2005 > Nejsem žádný odborník na film, ale v českých kinech se určitě promítaly (v běžné distribuci) nekméně dva předchozí Solondzovy filmy: Štěstí (Happiness) a Storytelling.
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je šest + šest ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter