|
Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků. |
|
| |
Středověk neskončil, středověk trvá
Nedávno jsem listovala knížkou dějepisu pro základní školy a zaujal mě popis poměrů ze 14. století. Autor se zamýšlí nad nespravedlností feudálního řádu a lituje poddaných, kteří museli pro svého pána robotovat až několik dní v týdnu.
U nás někdy v červnu přestává občan pracovat na stát a začíná vydělávat pro sebe. To znamená že po sedmi stech letech svoboda člověka pokročila natolik, že pro ty nahoře pracujeme jen půl roku, tedy pouhou polovinu pracovního týdne …to na tom nejsme oproti poddaným ze středověku o moc lépe.
Nedávno jsem si špatně spočítala daně a byla jsem předvolána na finanční úřad abych rozdíl doplatila. Přes mé vysvětlení, že se jednalo o chybu a ne záměr, se mnou bylo jednáno jako se zločincem. Kolik podnikatelů, kteří připravili stát o milióny, bylo osvobozeno jen proto, že jim nebyl dokázán špatný úmysl? V mém případě se jednalo o pár korun, přesto mi chování úřednice, která mě za pochybení kárala a vyhrožovala sankcemi, mi připomínalo pasáž z uvedené knihy dějepisu: Poddanské dávky vymáhal pro majitele panství rychtář, pokud se poddaný zdráhal robotovat či odvádět dávky, měl rychtář právo je k tomu donutit pokutou nebo vězením. Sám měl za služby pánům různé výhody.(uvedená slečna má jistotu stálého platu zatímco mOSVČ se musíme pěkně ohánět, abychom si zajistili příjem).
Dále se v citované knize říká: Neposlušní a vzdorní poddaní byli krutě trestáni a proti rozhodnutím vrchnosti a panské zvůli se nikde nedovolali pomoci a ochrany. O tom jistě vědí své mnozí občané tohoto státu, kteří se u českých soudů již léta marně dovolávají spravedlnosti. Přesto, jak jsem slyšela ve zprávách, si naši soudci vymohli, aby jim platy sníženy nebyly, přestože to tak zpočátku roku vláda stanovila. Prý by to narušilo důstojnost jejich úřadu a byly by snáze zkorumpovatelní. HAHA!!
Podle toho na jakém místě je naše země ve celosvětové statistice zkorumpovanosti je v tomto bodě lépe říci „no comment.“ Čím víc člověk má tím více chce, tady žádná hranice neexistuje.
Ale zpět k oné knize dějepisu, na jiném místě se píše: Poddaní nebyli se svým údělem spokojeni a reptali proti panským úředníkům (to evokuje nedávnou stávku odborů). Někteří dokonce přebíhali na jiná panství, kde byly poddanské povinnosti snesitelnější (to připomíná výhružku hromadné výpovědi, o které se nedávno hovořilo mezi lékaři).
Zkrátka četbou dějepisu se člověk potěší a obveselí a ujistí, že Nihil novi sub sol aneb nic nového pod sluncem. Středověk neskončil, středověk trvá…
Mimochodem kdysi na poddané dohlížel takzvaný dráb … To že donedávna byl ministrem práce a sociálních věcí pan Drábek je v této souvislosti pouhá zábavná ironická hříčka…
|
|